و دوباره ال اچ سی

امروز ال اچ سی دوباره شروع به کار می کنه. البته فعلا در حد چرخیدن باریکه پروتونها در شتابدهنده است. انرژی ای که برای آغاز به کار ال اچ سی در نظر گرفته شده، ٩٠٠ ژیگاالکترون‌ولت هست. در مقایسه با حالت ایده‌آل ماشین، یعنی ١۴ تراالکترون‌ولت، این انرژی خیلی کوچیکه.

از چنین انرژی ای، کسی انتظار یافته جدید فیزیکی نداره. در واقع قراره که انرژی دستگاه رو رفته رفته بالا ببرن و باصطلاح دستگاه رو قلق گیری کنن. به نظر میاد که از ماجرای سال پیش که به خرابی شتابدهنده و تاخیر یکساله اون منجر شد این نتیجه رو گرفتن که با شدت پایین و انرژی بسیار پایین شروع کنن. از سال پیش تا الان، سناریوهای مختلفی برای آغاز به کار ال اچ سی مطرح شد: ١٠ تراالکترون‌ولت، ۶، ۴ و ...

تو این مدت، همه کارهای تحلیل داده های شبیه سازی شده، با انرژی مرکز جرم ١٠ تی.ای.وی. انجام گرفت. اخیرا هم یه کارهای کوچکتری با ٧ تی.ای.وی. انجام دادن. معنی همه اینها اینه که تا رسیدن انرژی دستگاه حداقل به ٧ تی.ای.وی. کسی انتظار آنالیز جدی فیزیکی نداره و کارهای داده گیری که انجام میشه، بیشتر برای شناختن عملکرد شتابدهنده و آشکارسازهاست.

به هر حال امروز روز خاصیه اینجا. هرچند به اندازه پارسال شلوغش نکردن و علتش هم معلومه. اما مردم اینجا همه در بیم و امید هستن. یک اشتباه کوچیک، یه نکته ریز که از محاسبات و ساخت و ساز در رفته، می تونه باز کار این دستگاه عظیم رو به تاخیر باندازه و به تبع باعث بشه که دولتها دیگه به این راحتی به این آزمایش و آزمایشهای در راه، بودجه اختصاص ندن. و این یعنی به تاخیر افتادن «دیدن و شناختن» رفتار طبیعت که شاید برای خیلی از فیزیکدانهای اینجا کابوس باشه.

از طرف آشکارساز سی ام اس چند آدرس برای دنبال کردن اخبار فراهم شده. اگر به اینترنت خوب دسترسی دارین و علاقه‌مندین بسم الله:

١- در نقطه ۵ درست بالاسر آشکارساز سی‌ام‌اس آنلاین باشین

٢- آشکارساز سی‌ام‌اس ساختار ذراتی رو که بهش برخورد می کنن چطور می بینه؟ برای فیزیک پیشه ها: یک event چه ساختاری داره. event های تولید شده رو به صورت زنده ببینید

٣- پخش تلویزیونی سی‌ام‌اس. صفحه نخست ال‌اچ‌سی، چگونگی کیفیت داده‌های گردآوری شده  و.. اینجا قابل دیدنه. magnifying glass رو کلیک کنید و با F11، فول اسکرین ببینید.

۴- این هم شناسه تویتر اگه اهلش هستین.

/ 3 نظر / 25 بازدید
مهدی

سلام وخداقوت منم تا حدودی این طورم وقتی چیزی رو برای دیگران توضیح میدم تحلیلش برام راحت ترمیشه جدای از اشتیاقتان برای نوشتن امیدوارم مطالبتان در پیشرفت جامعه مان مورد استفاده قرار گیرد موفق وپیروز باشید یا علی[گل]

عاطفه

سلام خسته نباشی تو عکسای سرن یه خانم با بلوز قرمز هست که اتفاقا حامله هم هست همون شمایین ؟ راستی پرتوهای اونجا برای خانمهای حامله ضرر نداره ؟