پیش‌درآمد!

زندگی در جایی که وطنت نیست، چیزهای زیادی یادت می‌ده. من این آموزه ها رو به دو دسته تقسیم می‌کنم: یکی چیزهایی که یاد می‌گیری و عملا در شخصیتت تغییر ایجاد می‌کنند و یکی نکاتی که از نزدیک درباره کشور میزبانت می‌فهمی.

من درمورد این دومی خیلی محتاط هستم. دوست ندارم شناختم از کشور میزبان ختم بشه به جمله‌هایی که فقط کلی گویی هستن و حاوی عباراتی هستند نظیر "این سوییسی‌ها، کلا ..." یا "اساسا در سوییس ...". دوست دارم همیشه حواسم باشه و این نکته رو به خودم گوش‌زد کنم که شناخت من از "سوییس" یا حتی از ژنو، خیلی از محدوده کاریم فراتر نمی‌ره و از تعمیم دادنهای بیجا چه در راستای تمجید و چه انتقاد، پرهیز کنم.

از اینجا به بعد، یکی دو سه پست راجع به دو نکته این کشور که توجه من رو جلب کرده خواهم نوشت و سعی می کنم مستند حرف بزنم.

برای مقدمه، توصیف سوییس در ویکی‌پدیا رو عینا اینجا می‌آرم:

سوئیس (به فرانسه: Suisse، آلمانی: Schweiz، ایتالیایی: Svizzera) با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس، کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است.

این کشور ۷٫۵ میلیون نفر جمعیت[۱] و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد.[۲] سوئیس کشوری است با سیاست جمهوری فدرال و از ۲۶ ایالت تشکیل شده‌است که «کانتون» خوانده می‌شوند.

پایتخت سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفر[۲] از بالاترین‌ها در جهان است.

سوئیس کشوری چندزبانی است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند.

سوئیس دارای سابقهٔ طولانی بی‌طرفی در مناسبات جهانی است به طوری که این کشور از سال ۱۸۱۵ تاکنون وارد هیچ جنگی نشده‌است. این کشور مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است. یکی از دو دفتر اروپای سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار دارد.

تاسیس کشور سوئیس در تاریخ ۱ اوت ۱۲۹۱ ذکر می‌شود و این روز در سوئیس تعطیل ملی می‌باشد.

/ 3 نظر / 26 بازدید
دارا

1/ دوستم ماموریتی به سوئیس (در شهری نزدیک ژنو) داشت که بر اثر بی اطلاعی ، برای رسیدن به اونجا از تاکسی استفاده کرد و نتیجه رو حدس بزنین. 2/ هربار چند یادداشت از قدیمهاتونو میخونم. برام جالبن. سیر جالبی دارن. مخصوصا فکر میکنم وجه تسمیه اسم وبلاگ مرتبا لازمه به خواننده یادآور بشه. و البته هربار فکر میکنم اگر این وبلاگ مال من بود و سرویس پرشین بلاگ یه روزی از کار بیافته چه ذخیره جالبی رو از دست میدم. امکان انتقال به وردپرس و بلاگ سپات وجود داره. 3/ در معرفی سوئیس وقتی به قسمت فرهنگ و آداب رسوم برسین، مشکل خواهد شد. مجمع فرهنگهاست این کشور نقلی. پ.ن. دوستم تا مدتها داشت اقساط انتخاب تاکسی به جای اتوبوس رو میداد. اینهم اثرات ناشی از بالا بودن سرانه مردم در کشورهای خاجی برای خارجیان مهمان یا مسافر. آرزوی شادی زیاد [گل]

اسما

سلام من از وبلاگ خانم دکتر فرزان اومدم این جا.نتونستم اطلاعاتی راجع به شما پیدا کنم.دوست داشتم بیشتر آشنا بشم باهاتون

حدیث

سلام خواهش میکنم میخوام بیشتر باهاتون اشنا بشم.