یک گزینه تازه

خیلی وقتها با استدلال منطقی، میشه مطلبی رو فهمید. اما چیزهای دیگه‌ای لازمه تا آدم اون مطلب رو با تمام وجود دریابه.

من با یک استدلال ساده می‌تونستم بفهمم که احتمالا دکتر علی‌محمدی می‌تونسته اینجا دکترا نگیره و بره یه جای دیگه دنیا دانش‌آموخته بشه. می‌تونستم بفهمم که حتما دلیل خاصی داشته موندنش. که ...

اما این نوشته دکتر شیرزاد، ناگهان باعث شد دین عمیقی رو که به ایشون و افرادی شبیه ایشون داشته‌ام و دارم، با همه وجود بفهمم. بزرگترین چیزی که دکتر علی‌محمدی و همقطارانشون به من و امثال من، یعنی دانشجوهای فیزیک داده‌اند، «حق انتخاب»ه. باز کردن افق دیگه‌ای برای آینده است. اضافه کردن یک گزینه به تنها گزینه موجوده.

ایشون و همقطارانش تصمیم می‌گیرن بمونن تا دوره دکتری فیزیک در ایران، با یک سری دانشجوی قوی کارش رو شروع کنه. تا خشت اولش محکم باشه. تا بعدیهایی که میان، نگن هرکی موند، نمی‌تونست بره که موند.

تا یه روز یکی مثل من، که رفتن از ایران براش بدیهی نیست، بتونه به نرفتن هم فکر کنه.

تا یه روز باشن دانشجوهای دکترایی که بشه باهاشون برنامه همکاری با سرن رو پیش برد.

تا یه روز برمبنای دانش‌اموختگان دکتری، این پتانسیل وجود داشته باشه که مرکز تحقیقات فیزیکی تشکیل بشه و اشخاص قوی، حتی اگه خارج از ایران دکتری گرفته‌ان، فضایی برای بازگشتشون و ادامه کارشون در ایران باز باشه.

من منکر کاستی‌هایی که وجود داره نیستم. اما دارم از پتانسیلهایی حرف می‌زنم که با همت آدمهای بنام و گمنام ایجاد شده.

هرچند دلم از اندوه آکنده است، اما نفس وجود چنین آدمهایی (که بسیاریشون هنوز زنده‌اند و باید قدرشونو دونست)، به طرز غریبی به من امید میده.

به احترام همه‌شون از جام بلند میشم

 

پی‌نوشت: در بخش نظرات مطلب دکتر شیرزاد، یک نفر پیشنهاد خوبی داده:
«شیرزاد عزیز: از صمیم قلب تسلیت عرض میکنم. پیشنهاد می‌کنم با دوستان جامعه فیزیک هماهنگ کنیم هر کدام از ما در اولین مقاله‌ای که بعد از تاریخ ۲۲ دی‌ماه از زیر چاپ در‌می‌آید در قسمت قدردانی مقاله رو به استاد عزیز مسعود علی‌محمدی تقدیم کنیم.»

 

/ 10 نظر / 21 بازدید
تنها

عزادار هزار دردم این روزها، هزار درد... ه

تنها

تا از سر كار ميام اولين كارم خواندن نوشته هاي شماست,بسيار زيباست.ممنون

سلام بد نبود که به نقش استاد عزیزتون (دکتر اردلان) و دار و دسته اش در بیرون انداختن دکتر علیمحمدی از آی پی ام اشاره میکردید؟ برای من خیلی جالبه که این روزا کسایی دارن سنگ این استاد بزرگ رو به سینه میزنن که تا دیروز ایشون رو به خاطر دیدگاه مستقلشون (شاید هم به خاطر همکاری با سپاه در زمینه ی ساخت موشک شهاب 3 زیر سؤال میبردن) واقعاً چطوری روشون میشه حتی اسم ایشون رو ببرن؟؟؟؟؟!!!!!!! در مورد پست قبلیتون هم باید بگم که اتفاقاً دکتر علیمحمدی کارشناسی ارشدشون رو در زمینه ی فیزیک هسته ای گذروندن و بعید هم نیست که در این زمینه کارهایی هم بعد از اون انجام داده باشند!

دقت کنید خانم جعفری من اتهام نزدم. منظورم از کسانی که دارن این روزها سنگ ایشون رو به سینه میزنن هم شما نبودید و نیستید. به اینکه اونا چه کسانی هستند اشارهخ کردم. پس شما نباید زود قضاوت کنید. البته شاید اشکال از من هم بوده که مبهم نوشتم. اگه فکر می کنید که اینطور نیست و حذفی توی آی پی ام صورت نمی گیره، بد نیست به اسمایی چون شیخ جباری و ... دقت کنید. اگه کسی کوجکترین حرفی علیه نظرات دکتر اردلان توی آی پی ام مخصوصاً بخش ذراتش بزنه، دیگه کار کردن توی آی پی ام رو باید توی خواب ببینه (مهم نیست که این نظرات سیاسی باشه یا غیر سیاسی). فکر کنم که دکتر اردلان رو خودتون بهتر از من بشناسید پس نیازی به توضیح بیشتر نمی بینم.

اردلان حتی به شیخ جباری هم که نظرات سیاسیش بهش نزدیک بود رحم نکرد چه برسه به دیگران. همونطور که به چند نفر از بچه های دانشکده هم رحم نکرد. خودتون بهتر از من می دونین که تمامی کسانی رو که با شیخ جباری توی دانشکده ما کار میکردن توی امتحان جامع رد کرد تا برن با یکی دیگه کار کنن. ولی شاید این یکی رو هم بدونین که دکتر خاکیان رو هم دقیقاً به خاطر نظرات سیاسی رد کرد، با اون که سه سال قبل همه ی اساتید دانشکده به انتخاب اون به عضویت در لیست اعضای هیأت علمی رأی داده بودند (البته در اون مقطع به دلیل نداشتن ظرفیت دانشگاه پذیرش استاد جدید رو رد کرد)، ولی به خاطر یک اظهار نظر سیاسی بر خلاف آقایون اونو بیرون انداختن. به این دلیل مسخره که کار آموزشیش ضعیفه (به کار پژوهشیش نتونستن گیر بدن!). به این دلیل که نظر سنجی دانشحوها در مورد ایشون از 5 شده سه و نیم و این نمره ی کمیه!!

البته اگه مقداری تند نوشتم واقعاً عذر میخوام. این روزا با چیزایی که اطرافم میبینم و میشنوم خیلی ناراحن میشم. بی بی سی و امثالهم یک استاد کشته شده ی ایرانی رو که با سپاه در ارتباط بوده رو به سبزها منتسب میکنه، شیرزاد و امثالهم هم در رسای اون مینویسن و قشر نخبه ی ایران هم به راحتی باور میکنن. راستی این حرفی که در مورد همکاری علیمحمدی با سپاه گفتم میتونین از دکتر بهمن آبادی بپرسین.

از این سایت که لیست تمامی اعضای هیأت علمی های ایران رو که با بخشای مختلف دولتی هماری میکنن هم میتونین ببینین. Dr. Ali Mohammadi, Professor of Physics at Tehran University. He is an expert on theoretical physics and is in close cooperation with the Revolutionary Guards and Imam Hossein University of the Guards. http://www.iranwatch.org/privateviews/NCRI/perspex-ncri-militarynuclear-042804.htm http://www.iranwatch.org/suspect/enduser-list.asp

جیزی را که باید در انتها بگویم این است که فارغ از گرایش سیاسی دکتر علیمحمدی و اینکه هر کسی او را منتسب به خودش می کند، من عمیقاً برای اساتیدی که اسامی آنها در سایت ایران واچ ذکر شده نگرانم، واقعاً عمیقاً نگرانم. چند ماه پیش یکی از اعضای لیست این سایت بصورت کاملاً مشکوکی درگذشت. امیری هم که در عربستان ربوده شده و هنوز هم از او خبری نیست.اگر در آن سایت بگردید اسامی چند تن دیگر از اساتید به نام این کشور را خواهید یافت. کسانی که برای پیشبرد توان صنعتی و دفاعی کشور ایران فارق از هر نسبتی که به آنها داده شود، متواضعانه و تا حد زیادی ناشناس (البته در بین مردم نه در بین سرویسهای اطلاعاتی) تلاش می کنند. من در برابر آنها احساس کوچکی می کنم.

اگه به پایین هوم پیج این سایت نگاهی بندازید، احتمالاً متوجه میشین که وابسته به کجاست. البته این به این معنی نیست که همان کشور طراح یا مجری این عملیات تروریستی است. به هر حال در حال حاضر دشمنان زیادی داریم. که هر کدام فارق از گرایشهایشان بدشان نمی آید که به ما ضرباتی وارد کنند. از وهابی های عربستانی گرفته تا عوامل موساد. همین که اسم اساتید مؤثر در پیشرفتهای صنعتی و دفاعی ما (کسانی که به کنج دانشگاه و دادن مقالاتی که فقط استفاده کننده ی آنها دیگرانند، قناعت نمی کنند. کسانی که برایشان این هم اهمیت دارد که نتایج تحقیقاتشان در کشور خودشان هم کاربردی داشته باشد) در سایتی همگانی در دسترس همگان است، نگران کننده است!

من نمی دونم این اطلاعات رو از کجا میارن. ولی با حرفایی که از دکتر بهمن آبادی شنیدم، به نظرم لااقل اطلاعاتشون در مورد دکتر علی محمدی بسیار دقیق بوده. دکتر بهمن آبادی پس از ترور دکتر علی محمدی (و قبل از اینکه یکی از دوستان به من این سایت را معرفی کند) در بین چند نفر از دانشجویان می گفت که دکتر علی محمدی مدتی قبل به او پیشنهاد داده است که با او در زمینه ی بهینه سازی سیستم موشک شهاب 3 همکاری کند (البته دکتر بهمن آبادی گفت که به دلیل مشغله از انجام این کار عذرخواهی کرده). حتی دکتر بهمن آبادی میگفت که دکتر علی محمدی پارسال از او در زمینه ی آموزش دانشجویان شاهد درخواست کمک کرده است!