مرگ زودرس

ژان کریستف میخوانم. دوباره رومن رولان خوانی که نشئه ام می کند. از دیروز عبارتی در این کتاب دیوانه‌ام کرده، مرا ترسانده‌است.

«بیشتر مردم در بیست-سی سالگی می‌میرند و اگرچه به ظاهر زنده می‌مانند اما دیگر چیزی یاد نمی‌گیرند. انعکاسی از گذشته خود می‌شوند و در سالهای بعدی خودشان را تکرار می‌کنند. ماشین وار آنچه را پیشتر در بیست-سی سالگی یاد گرفته‌اند ناشیانه و به بدترین شکلی به نمایش در می‌آورند

به خودم نگاه می‌کنم که سه چهارماهی دیگر ۲۹ سالم تمام می‌شود. و به کلاف در هم تنیده اندیشه‌های ناتمام که نیمه‌کاره رها شده‌اند. می‌بینم که نسبت به خیلی چیزها، حرفی، ایده‌ای ندارم و اگر بخواهم در جمعی اظهارنظری کنم باید ابتدا در کمد ذهنم این کلاف بزرگ به هم پیچیده را به کناری بگذارم و بعد دستم را تا آن اعماق لای خرت و پرت ها و اندیشه‌های قدیم فرو کنم بلکه چیزی بیابم. نکته این است که آنچه می‌یابم اثر سالیانی دور و دراز انگار بر آن مانده است. کهنگی‌اش به من دهن کجی می‌کند چنانکه رویم نمیشود بیانش کنم.
وانگهی، متاسفانه یا خوشبختانه در این حد خودآگاهی دارم که بدانم این اندیشه دیگر مال من نیست. من عوض شده‌ام. یک جایی، یک زمانی نگاهم تغییر کرده است. اما نرسیده‌ام نگاه جدید را بپردازم. قدری اندیشیده‌ام و نخی رشته‌ام و بعد نخ اندیشه ناتمام را به همان کلاف افزوده‌ام و همیشه بنا بوده روزی به آن فکر کنم و آن روز هنوز نرسیده‌است.

نگرانم. بسیار نگران مرگ خویشم از همان مرگها که در بیست-سی سالگی به سراغ آدم می‌اید و الباقی زندگی آدم می‌شود نمایش ابلهانه آنچه در بیست-سی سال اول آموخته و اندوخته.

 

/ 3 نظر / 36 بازدید
آقای نیمه شب

حقیقتن ترسناک است گرچه هرگز از مرگ هراسی ندارم ! سال خوبی داشته باشید و پیشاپیش تولدتون مبارک ! [گل]

دارا

باور میکنین که جز این در تصورم نبود که در مورد خود اظهارنظر کنید؟ متین در عین حال جسور، خودشناس در عین حال زیاده خواه، در حسرت عمر سوخته در عین حال با توشه ای پر، واقع بین در عین حال با نگاهی به دوردستی دور، ناامید در عین حال سرشار از شوق امید و ... یک ژانت و بس! آگاه، مقاوم، با شور و رنج و لذتی توام از زندگی باور نمیکنین چقدر خوشحالم میخونمتون. همسر مهربونتون باید افتخار کنند به شما. باید! باشید و بنویسید. بیشتر و بیشتر لطفا. خیلی میخونمتون

نعیم

به نظر نمیرسد از ان ادمهایی باشید که در بیست سی سالگی میمیرند.برایتان ارزوی موفقیت میکنم.